Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad    

   

 

Mõningad kasulikud näpunäited sülearvuti akude ja teiste seadmete akude kasutamiseks.

Kasutatud artikkel:

http://tarbija24.postimees.ee/1251742/kuidas-pikendada-sulearvuti-aku-eluiga
 

1.Kuidas pikendada sülearvuti aku eluiga?
 

Rahvasuus liigub mitmeid erinevaid nippe selle kohta, kuidas sülearvuti aku eluiga säästa. Kui arvutiaku pärast üheaastat
kasutamist enam vastu ei pea, tekib küsimus, mida kasutaja valesti teeb?

«Esialgu mainiks, et mistahes aku kui selline ei ole igavene. Igal akul on oma laadimiste arv, mille lõppedes aku mahutavus väheneb ning lõpuks ei saa muudmoodi hakkama, kui tuleb laadijat koguaeg arvutiga ühenduses hoida või uus aku soetada,» selgitab EMT IT-valdkonna juht Taavi Ting.

Elektroonikapoe Klick ostuosakonna juht Taavi Raidma toob välja, et laadimistsüklite arv oleneb tootjast, aga see varieerub 500 ja 1000 vahel. Peale seda võib arvuti algsest mahtuvusest alles olla vähem kui 50 protsenti.

Et oma akust viimast võtta ja pikendada selle eluiga, piisab nii Tingi kui ka Raidma sõnul siiski mõnest lihtsast teadmisest.

Esiteks tuleb akut kasutada. «Vähemalt kord kuus peaks aku täielikult tühjaks kasutama ning siis ühe korraga 100 protsenti täis laadima,» soovitab Ting. Kui voolujuhe on koguaeg arvuti küljes, siis see ei tähenda aku kasutamist, sest aku on 100 protsenti täis ning arvuti saab voolu vooluvõrgust.

«Oleme kuulnud müüti, et kui aku on täis laetud, siis peaks kohe juhtme tagant ära võtma ja aku tühjaks laskma, et aku saaks tööd teha. Selline laadimine ei ole väga mõistlik,» toob Raidma näite vastupidisest harjumusest, mis on aku vastupidavusele selgelt kahjulik.

Arvuti akule ei ole spetsialistide kinnitusel hea kuumus. «Arvutis põhjustab üldjuhul temperatuuri tõusu liigne tolm, mis ei taga piisavat õhu juurdevoolu. Või kasutatakse arvutit valesti – tihti voodis teki sees,» selgitab Ting, kelle sõnul tasub arvutit aeg-ajalt tolmust puhastada, rangelt soovituslik on lasta seda teha spetsialistil. Raidma sõnul võib arvuti kuumaks minna ka suure koormuse tõttu, näiteks kui mängitakse sageli arvutimänge. «Sellistel juhtudel soovitame klientidele kaaluda eraldi ventileeritava sülearvutialuse soetamist.» lisab Raidma.

Hoia akut jahedas

Pikemale reisile minnes ja arvuti koju jättes soovitab nii Raidma kui ka Arvutikeskuse kliendihaldur Peeter Džmelik arvutilt aku küljest ära võtta.

«Ärge laadige oma akut täiesti lõpuni täis, vaid jätke akusse umbes pool tema maksimaalsetest varudest järele. Sülearvuti tarbib voolu ka siis, kui ta on välja lülitatud,» põhjendab Džmelik. Raidma kinnitusel võiks siis akut hoiustada jahedas.

Ühes siiski spetsialistide arvamus kokku ei lange. Nimelt kinnitab Džmelik, et kui sülearvuti on alaliselt vooluvõrgus, siis tasuks aku eemaldada. «Kui te kasutate sülearvutit enamasti statsionaarse arvutina kodus või kontoris, siis soovitan tungivalt aku tagant võtta. See säästab akut päris palju, kuna vastasel juhul laeb sülearvuti akut pidevalt üle,» selgitab Džmelik, kes teab seda rääkida omast kogemusest. «Minu esimene aku kestis vaevalt ühe aasta. Teine kestab juba kolm aastat ja peab umbes 20 minutit vähem kui alguses,» ütles Džmelik.

Raidma hinnangul ei ole tänapäeva liitiumioon akusid võimalik üle laadida, kuna akusid kaitseb ülelaadimise eest aku sisse paigaldatud kiip.  «Arvuti võib öö otsa seinas hoida, laadimist ei toimu, sest kiip kontrollib seda,» räägib Raidma, kelle sõnul oli akude ülelaadimine probleemiks nikkel-metall hüdriidakudel rohkem kui viis aastat tagasi. Samuti võib Raidma hinnangul põhjustada ilma akuta sülearvuti kasutamine ebamugavust. Voolu kõikudes või sootuks katkemisel võib kogu tehtud töö kaotsi minna ja lisaks hävitavalt mõjuda ka arvuti riistvarale.

Raidma sõnul on suurimad sülearvuti voolutarbijad protsessor ja ekraan. Ekraani heledust saab kasutaja ise vajadusel tumedamaks reguleerida, säästes sellega aku kestvust.

Akut saab ühel kasutuskorral säästa veel lülitades WiFi võrgu, 3G andmeside või Bluetoothi välja, kui neid parajasti vaja pole.

Kokkuvõttes on Raidma kinnitusel aku eluiga kaks kuni kolm aastat, sõltumata otseselt laadumistsüklite arvust, kuna eluiga sõltub ka ajast. «Arvuti aku hakkab põhimõtteliselt kohe vananema, aastaga võib aku maht kukkuda 20-30 protsenti,» kirjeldab Raidma. Kiiremini väheneb eluiga just nende sülearvutite akudel, mis peavad pidevalt vooluvõrguta töötama ehk laadimistsükleid tekib rohkem.

«Ka ei anna tootjad akule sama pikalt garantiid kui arvutile. Sõltuvalt tootjast on vahetatavate akude garantii 6-12 kuud. Akut ei ole täna kahjuks võimalik toota kestma, arvestada tuleb sellega, et see vananeb tavaliselt kiiremini kui arvuti.» toob Raidma välja.

«Lõpetuseks soovitaks alati tutvuda konkreetse tootja juhenditega, sest kõik akud ei ole ühesugused. Osa akudest on seotud ja juhitud spetsiaalse tarkvara poolt, osa mitte, see aga tähendab erinevaid kasutusviise,»lisab Ting.2.Microsoft soovitused sülearvuti aku kasutamiseks


Kasutatud artikkel:
http://windows.microsoft.com/et-ee/windows7/taking-care-of-your-laptop-battery
 

Kas tundub, et hoolimata sellest, mida teete, on teie arvuti aku alati tühi? Sel juhul võib olla aeg aku väljavahetamiseks. Igal akul on kindel mahutavus - ehk kindel energiatalletusvõime, mida see on mõeldud talletama. Aja jooksul hakkab akude mahutavus vähenema. See tähendab, et kuigi te laadite aku täis, hakkab sellesse mahutatud tegeliku energia hulk vähenema.

Üheks märgiks selle kohta, et teie sülearvuti aku eluiga hakkab lõppema, on lühem akutoitel oleva arvuti kasutusaeg ja vastavalt ka lühem laadimisaeg. Kui märkate, et akutoitel oleva arvuti kasutusaeg muutub lühemaks, on võimalik, et aku energiamahutavus on vähenenud. Teine märk sellest, et teie arvuti aku on kustumas, on see, et selle laadimine võtab vähem aega. Aku korral, mille eluiga hakkab lõppema, võib arvuti ootamatult välja lülituda või siirduda talveunerežiimi isegi siis, kui laetuse tase on akumõõturi andmetel küllaldlane (70 või 80 protsenti).

Õnneks aitab Windows teil aru saada, millal pole akut enam võimalik täielikult laadida. Kui teie aku mahutavus langeb 40 protsendini selle algsest mahutavusest (ehk see mahutab pärast laadimist 40 protsenti või vähem aku algsest mahutavusest), kuvatakse teile akumõõturi ikooni kaudu teade, et teie arvuti aku eluiga hakkab lõppema. See teade on operatsioonisüsteemis Windows 7 uus - Windowsi varasemates versioonides aku eluea lõppemise kohta teadet ei kuvata. Kui te ei soovi, et see teade kuvataks, saate selle välja lülitada. Selleks tühjendage akumõõturil asjakohane ruut.

Paljude akude korral võib esineda probleeme ka enne seda, kui nende mahutavus jõuab 40 protsendini nende algsest mahutavusest. Mitmetel arvutitootjatel on programmid, mida saate kasutada aku seisundi määramiseks. Need programmid võivad olla akuga seotud probleemide tuvastamisel tundlikumad ning aku seisundi kontrollimiseks tuleks esmalt kasutada just neid. Lisateavet selle probleemi lahenduste kohta leiate teemast Lahendused levinud akuprobleemidele.

Märkus

  • Mõnede arvutitootjate korral loetakse aku algseks mahutavuseks aku eelmise täieliku laadimise mahutavust - seega on võimalik, et aku tegelik mahutavus on allpool hoiatusläve, kuid ühtegi hoiatust ei kuvata. Kui teie arvuti aku tühjeneb jätkuvalt liiga kiiresti, kuid akumõõtur näitab, et akut saab täielikult laadida, tuleks kaaluda aku väljavahetamist. Teavet aku väljavahetamise kohta küsige arvuti tootjalt.

 

 

Energiarežiimide kasutamine aku säästmiseks

Üks hõlpsamaid viise aku säästmiseks (ilma arvuti jõudlust mõjutamata) on kasutada Windowsi sisseehitatud energiarežiime. Energiarežiimid on põhimõtteliselt kogum riistvara- ja tarkvarasätteid, mis kontrollivad teie arvuti energiakasutust. Windowsiga tuleb kaasa kaks sülearvutitele kasulikku energiarežiimi.

  • Tasakaalustatud. See on energiarežiim, mida kasutatakse enamikus sülearvutites vaikimisi. See võimaldab vajadusel kasutada täit jõudlust ja maksimaalset ekraaniheledust ning säästa energiat siis, kui arvutiga midagi ei tehta.

  • Energiasäästja. See režiim aitab teil ühe aku laadimiskorraga võimalikult palju arvutiga töötada. See säästab energiat süsteemi jõudluse ja ekraaniheleduse vähendamise abil.

Lisaks Windowsiga kaasa tulevatele energiarežiimidele, võib arvutitootja pakkuda ka täiendavaid režiime. Saate luua ka oma isikliku energiarežiimi või kohandada mõne olemasoleva energiarežiimi sätteid. Lisateavet leiate teemast Energiarežiimi muutmine, loomine ja kustutamine.

 

Akust maksimumi võtmine

Lisaks energiarežiimidele, mida kasutatakse akutoitel oleva arvutiga töötamise pikendamiseks, on oluline kanda aku eest hoolt, et pikendada selle eluiga.

  • Veenduge, et järgite aku laadimisel ja selle eest hoolt kandmisel tootja juhiseid. Kasutage ainult tootja kaasa antud laadijat ja toitejuhet.

  • Ärge laske akul muutuda liiga tuliseks (või liiga külmaks). Tuline aku on märk probleemist ja tavaliselt tähendab see seda, et aku ei tööta korralikult. Sellise aku kasutamine tuleks kohe lõpetada. Samuti veenduge, et teie aku ei satuks äärmuslikesse temperatuuridesse. Akud töötavad kõige paremini toatemperatuuril. Vältige aku kasutamist (või isegi hoidmist) äärmuslikes temperatuuritingimustes.

  • Aku töökorras hoidmiseks tuleb seda kasutada. Ärge hoidke oma arvutit kogu aeg vooluvõrku ühendatuna. Soovitatav on lasta aku tühjaks ja seejärel see uuesti täis laadida vähemalt kord kuus. Samuti tuleks enne aku laadimist lasta see tühjaks.